default-logo
IBB Gençlik Meclisi

Istanbul’da yasayan bes milyon gencin topluma, bilime, kültüre, sanata ve spora dair konulardaki gelisimlerine iliskin programlara ve faaliyetlere katilimlarini gerçeklestirmeyi ve bu konularda söz sahibi olmalarini hedeflemektedir. Yeni dönemde %35 oraninda lise temsilcisini %40 oraninda ise bayan temsilciyi bünyesinde bulunduran Gençlik Meclisi Istanbul’daki bütün gençlik yapilarini temsil eden bir yapiya kavusmustur.

YENI NESIL OKUYOR

Vizyon

Yeni Nesil Okuyor proje ekibi olarak sahip oldugumuz bilgi, beceri, zaman ve tecrübe ile, gelecegin okuyan, arastiran, sorgulayan yönetici ve lider adayi gençlerin yetismesine katki saglayacak firsatlar sunmak.

Misyon

Basta Istanbul gençligi olmak üzere tüm Türkiye gençliginin kitap okumasinin önündeki engelleri belirleyip çözüm yollari bularak, gençlerin okuduklarini anlayip yorumlayabilmesi ve okuma aliskanligi kazanabilmesi dolayisiyla da okuyup daha fazla üreterek ülkesine deger katabilmesi için sahip oldugumuz bütün kaynaklari kullanmak.

Yeni nesil okuyor,

Istanbul gençliginin okuma aliskanligi edinmesini saglamak, genç nesillere okudugunu anlayabilme ve yorumlayabilme yetisini kazandirmak, kitap okumanin önünde ki engelleri saptamak ve bu engelleri çözüm yollari bularak, okumayi ve yorumlamayi seven; açik fikirli, üreten yeni nesillerin olusmasini saglamayi hedeflemektedir.

Projenin ilk ayagi olan ve gençlerin kitaba ulasma asamasinda yasadigi engelleri ortadan kaldirmak amaciyla 100’ü askin üniversite kulübü ve 62 kisilik Gençlik Meclisi gönüllüsüyle büyük bir gayret ve özveriyle çalismalara basladik. Istanbul gençligini kitapla bulusturmak ve okuma aliskanligini kazandirmak yolunda emin adimlarla ilerliyoruz.

Hedeflerimiz

• Kitaba ulasma imkâni olmayan gençleri kitaplarla bulusturmak.
• Okuma aliskanligi kazandirmak
• Gençlere okudugunu anlama ve yorumlama yetisi kazandirmak .
• Kitap okumanin önündeki engelleri saptamak ve ortadan kaldirmak.
• Açik fikirli, okuyan üreten yeni nesiller olusmasina katki saglamak.

PROJE AYAKLARI

• Istanbul ilçelerindeki ögrencilerin kitaba ulasmalarini saglamak amaciyla okullara kütüphane kurmak.

• Okuma aliskanligi kazandirmak amaciyla ödüllü yarismalar ve okuma programlari organize etmek.

• Gençlerin kitap okuma aliskanligi çevresinde sosyallesmesini saglamak amaciyla applikasyon gelistirmek ve interaktif uygulamalarla gençleri özendirrmek.